Historia kawy

Jak powstaje kawa NESCAFÉ?

W latach dwudziestych XX wieku, w czasach kiedy magazyny producentów kawy były przepełnione, Brazylia - największy w owych czasach rynek produkujący kawę, zgłosiła się do NESTLÉ z inicjatywą współpracy przy przechowaniu tego cennego towaru. Celem współpracy miała być kontrola nad wahaniami wielkości rocznych produkcji, zarządzanie stanami magazynowymi, ale w szczególności zaproponowanie konsumentom nowego produktu gotowego do spożycia – KAWY ROZPUSZCZALNEJ.

Pomysł był doskonały ale trudny do realizacji. Wyzwaniem było zarówno uzyskanie postaci kawy rozpuszczalnej, jak również zachowanie w niej jak najwięcej aromatu. Po 7 latach intensywnych badań, w 1938 roku, NESTLÉ wprowadziło na rynek swoją pierwszą kawę NESCAFÉ.

W ciągu 72 lat istnienia marki, receptura kaw NESCAFÉ była wielokrotnie udoskonalana, w szczególności jeśli chodzi o rozwój nowoczesnych technologii produkcji kawy rozpuszczalnej; tzw. Procesy produkcji FREEZE-DRY oraz SPRAY-DRY. Obecnie NESTLÉ jest niekwestionowanym liderem światowym w produkcji kawy rozpuszczalnej. Spośród 24 000 filiżanek kawy wypijanych w ciągu sekundy na całym Świecie, 4 000 filiżanek to kawa NESCAFÉ.

Ciekawostki o kawie

Czy wiesz, że…

  • Kawa jest drugim, po ropie naftowej, towarem handlowym świata?
  • Wartość handlu kawą szacuje się na 100 mld dolarów. 

Trzy najpopularniejsze gatunki kawy to:

  • Arabica (ok. 60 %),
  • Robusta (ok. 36 %)
  • Excelsa (ok.1 %) - łącznie stanowią one 97 % rynku upraw kawy.

Największym dostawcą ziarna kawowego na świecie jest zdecydowanie Brazylia, z roczną wielkością produkcji wynoszącej ok. 2,8 mln ton.

Nazwa kawa pochodzi od… 
Kawa swoją nazwę wzięła od starego arabskiego słowa „gahwah” lub tureckiego „kahweh”, co znaczy „usuwający zmęczenie”, czy też „siła podnosząca”. 

Kawa niczym lekarstwo
Regularne picie kawy zmniejsza się ryzyko chorób takich jak: Parkinson, cukrzyca typu II, choroby serca. U mężczyzn ryzyko zachorowania na agresywną formę raka prostaty spada z każdą filiżanką kawy. Dodatkowo kawa zawiera przeciwutleniacze, które zapobiegają powstawaniu wolnych rodników, działa też pobudzająco i orzeźwiająco oraz przyspiesza przemianę materii.

Kawa wspomaga odchudzanie
Oczywiście spożywana w niewielkich ilościach i z małą ilością mleka o niskiej zawartości tłuszczu. Zawarta w kawie kofeina przyśpiesza przemianę materii i poprawia trawienie!

Kawa ma działanie przeciwalergiczne
Kawa zmniejsza wydzielanie histaminy przez organizm. Kofeina zawarta w kawie zapobiega atakom alergii oraz zmniejsza ich skutki, gdy się pojawią.

Kawa wpływa na pamięć
Picie kawy dobrze wpływa na pamięć krótkotrwałą i zdolności poznawcze. Badanie, w którym uczestniczyły 80-letnie kobiety wykazało, że te, które piły kawę przez większość życia osiągały lepsze wyniki w testach zdolności poznawczych.

Najdroższa kawa na świecie
Kopi Luwak to najdroższy gatunek kawy na świecie. Kosztuje około tysiąca euro, a ziarna wydobywane są z odchodów zwierzęcia o nazwie łaskun. Roczne zbiory tej kawy wynoszą zaledwie około 300-400 kg.

Arabika a Robusta
Arabika zawiera o połowę mniej kofeiny niż Robusta. Drzewko Arabiki dorasta do około 5 metrów, a Robusty do 10 metrów wysokości.

Ilość kofeiny w espresso
Filiżanka espresso zawiera około 50-55 mg kofeiny, a szklanka czarnej herbaty „z torebki” i puszka coli po 45 mg.

Kawa – pogromca depresji
Badania przeprowadzone w 2011 roku wykazały, że kobiety, które piją od dwóch do trzech filiżanek kawy dziennie, były o 15% mniej narażone na rozwój depresji w okresie najbliższych 10 lat, niż te, które nie piły kawy.

Żeby być zawsze uśmiechniętym i pełnym energii pijmy kawę