NOWY PRODUKT MARKI CHEF SIGANTURE - CHEF Przyprawa w paście z fermentowanym pieprzem 450g

Środa, July 1, 2020

Portfolio CHEF SIGNATURE zostało stworzone dla profesjonalistów, jako rozszerzenie oferty marki CHEF wynikające z potrzeb i trendów gastronomicznych na świecie. Idealnie wpisują się w strategię marki CHEF, która została stworzona, aby promować kreatywność kucharzy.
 
Seria CHEF SIGNATURE oferuje nowoczesne produkty umożliwiające rozbudowę menu o modne smaki, takie jak czarny czosnek, bez pominięcia klasycznych smaków, takich jak białe czy czerwone wino. W ofercie CHEF SIGNATURE znajdują się produkty o czystym i intensywnym smaku. Z pełną elastycznością aplikacji, zawsze zapewniają odpowiednią konsystencję i powtarzalność smaku.
 
W tym roku linia produktów CHEF SIGNATURE zostaje wzbogacona o nowy produkt CHEF Przyprawa w paście z fermentowanym pieprzem.
 
CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU I JEGO ZASTOSOWANIE
 
W krajach Południowej Azji pieprz fermentowany tradycyjnie uznawany jest za wyjątkową przyprawę, gdyż w trakcie procesu fermentacji traci część piperyny odpowiadającej za ostry/pikantny smak. Proces ten uwydatnia przepiękny jednocześnie delikatny aromat i łagodną, owocową ostrość.
 
Aby uzyskać ciekawy, bogaty i złożony smak oraz aromat to czas fermentowania musi trwać co najmniej trzy miesiące.
Pieprz fermentowany używany jest przez Azjatów głównie jako składnik marynat do mięs w daniach pieczonych, grillowanych/smażonych i duszonych a także jako dodatek do sosów. Bardzo często wykorzystywany jest jako dodatek do wszelkiego rodzaju dresingów. 
 
Produkt CHEF Przyprawa w paście z fermentowanym pieprzem jest produktem wegańskim i bezglutenowym, co oznaczone jest odpowiednimi oznakowaniami na etykiecie produktu.
 
 
Zastosowanie / aplikacje:

  • dodatek w marynatach do: mięs, ryb, skorupiaków i warzyw oraz owoców
  • dodatek do wszelkiego rodzaju sosów gorących i zimnych
  • dodatek do wszelkiego rodzaju dresingów
  • dodatek do praktycznie wszystkich rodzajów dań gotowanych i duszonych zarówno mięsnych jak i rybnych a także do dań wegetariańskich i wegańskich
  • dodatek do gotowania kasz i ryży 
  • dodatek do zup na bazie mięsa lub ryb lub warzyw
  • dodatek do przygotowania i doprawiania dodatków warzywnych czy mieszanek warzyw z kaszami lub ryżem lub makaronem w przekąskach jak i daniach głównych

 
Podsumowując, zastosowanie tego rodzaju pasty jest praktycznie tak szerokie jak szerokie jest zastosowanie pieprzu.