Koncept Roastelier™ by NESCAFÉ w kawiarniach Kaprys w Kołobrzegu

Piątek, June 10, 2022

We współpracy z Nestlé Professional kawiarnie Kaprys w Kołobrzegu, jako pierwsze w Polsce, wprowadziły koncept Roastelier™. Pozwala on tworzyć i wypalać na miejscu autorskie mieszanki kaw na bazie najwyższej jakości ziaren arabiki z całego świata.

W ramach wdrożenia konceptu Roastelier™ kawiarnie Kaprys przy ulicy Reymonta 3 oraz przy ulicy Armii Krajowej 26 w Kołobrzegu zostały wyposażone w nowoczesne piece zaprojektowane w oparciu o INTELLIRoast™ – technologię, która łączy zalety techniki palenia kawy w piecu z profesjonalnym oprogramowaniem i intuicyjnym systemem obsługi. System Roastelier™ zapewnia również szeroki wybór najwyższej jakości kaw arabika. Ziarna, które trafiają do kawiarni są poddane wstępnemu paleniu, dzięki czemu stanowią znakomitą bazę do tworzenia autorskich mieszanek o różnym stopniu palenia, dopasowanych do preferencji klientów. W kawiarniach Kaprys dostępna jest autorska mieszanka ziaren – Kaprys Blend, średnio palona kawa przeznaczona do stosowania w ekspresach ciśnieniowych.

Jak podkreśla Urszula Mielnik, właścicielka kawiarni Kaprys: „Wprowadzenie konceptu Roastelier do naszych kawiarni pozwoliło nie tylko wyróżnić nasze lokale na tle konkurencji poprzez palenie kawy na miejscu i unikatową ofertę, ale także  daje nam ogromną elastyczność. Tworzenie własnych blendów pozwala nam szybko dostosowywać się do trendów i odpowiadać na indywidualne potrzeby naszych klientów, oferując niepowtarzalne doświadczenia kawowe. Dzięki szkoleniom zapewnionym przez zespół ekspertów Nestlé Professional, możemy poszerzać swoje umiejętności baristyczne i każdego dnia pozytywnie zaskakiwać gości naszych kawiarni”.

Wdrożeniu konceptu Roastelier™ towarzyszy wsparcie doświadczonych ekspertów kawowych Nestlé Professional z certyfikacją SCA którzy prowadzą szkolenia z zakresu umiejętności baristycznych, degustacji kawy, podstaw roastingu, technologii INTELLIRoast™ oraz  pieców Roastelier™.

Więcej informacji o koncepcie i technologiach wykorzystywanych w ramach Roastelier™ można znaleźć pod linkiem: https://www.nestleprofessional.pl/solution/roastelier.

Firmy zainteresowane współpracą zapraszamy do kontaktu:

Wojciech Fiegel
Beverages Solution Business Development Manager
E-mail: wojciech.fiegel@pl.nestle.com
Tel. +48 600 204 118