Grzyby z kaczką z dodatkiem komosy ryżowej i cukinii

Przepis autorstwa Łukasza Jończyka

  Składniki

  Do przygotowania mięsa:

  piersi z kaczki ze skórką

  800 g

  ząbki czosnku

  2

  Kilka gałązek świeżego tymianku

   


  Do przygotowania sosu:

  łyżki masła

  2

  ząbki czosnku

  2

  czubata łyżka koncentratu fondu mięsnego CHEF

  1

  wino Porto

  150ml
  woda200ml

  Kilka gałązek tymianku

   

  Zasmażka w paście WINIARY (ilość zasmażki zależna od gęstości sosu)

   

   

  Do przygotowania grzybów:

  świeżych borowików

  400 g

  1 łyżka masła 1 łyżka Thomy Combiflex

   

  1 łyżka listków świeżego tymianku

   

  Sól do smaku

   

   

  Dodatki:

  komosy ryżowej

  100 g

  woda200ml

  1 mała łyżeczka WINIARY Consomé bulionu w paście

  200g

  cukinii (mała)

   

  szalotka

  1
  masło1 łyżka

  ​​​​​​

  Sposób przygotowania:

  1. Czosnek obieramy i kroimy w plasterki. Kaczkę otulamy w gałązkach tymianku i plasterkach świeżego czosnku. Tak przygotowaną kaczkę odstawiamy do lodówki i marynujemy przez minimum dwanaście godzin.
  2. Zamarynowaną kaczkę smażymy skórką do dołu od zimnej patelni, po około pięć minut z każdej strony. Przesmażoną kaczkę następnie pieczemy w piekarniku przez około osiem minut w temperaturze 170 C. Po upieczeniu odkładamy do odpoczęcia.
  3. Następnie przygotowujemy sos. Świeże ząbki czosnku obieramy i zgniatamy. Szalotkę obieramy i drobno siekamy. Na patelni rozpuszczamy masło, dodajemy czosnek, szalotkę oraz tymianek. Całość przesmażamy przez chwilę, a następnie zalewamy winem Porto. Całość zagotowujemy i redukujemy do 2/3 objętości. Zredukowany sos uzupełniamy wodą oraz dodajemy do niego koncentrat fondu mięsnego CHEF. Całość gotujemy przez kilka minut. Na koniec tak przygotowany sos zagęszczamy WINIARY zasmażką w paście.
  4. Po przygotowaniu sosu, przygotowujemy grzyby. Oczyszczamy - najlepiej na sucho aby nie chłonęły zbytnio wody, a następnie kroimy w grubsza kostkę a kapelusze na plastry ( w zależności od wielkości grzybów). Na rozgrzanym tłuszczu podsmażamy na złoto grzyby, doprawiamy do smaku sola i tymiankiem.
  5. Komosę ryżową płuczemy, a następnie gotujemy według zaleceń na opakowaniu (najlepiej jedna objętość kaszy, dwie objętości wody) z dodatkiem WINIARY Consomé bulionu w paście. Cukinie kroimy w drobną kosteczkę, a szalotkę drobno siekamy. Cukinię wraz z szalotką przesmażamy na maśle. Ugotowaną komosę ryżową dodajemy do wcześniej przesmażonej cukinii i szalotki.
  6. Grzyby przekładamy na talerz, a następnie układamy na nich kaczkę. Gotową komosę ryżową układamy obok mięsa i grzybów. Następnie całe danie delikatnie polewamy sosem na bazie fondu oraz wina Porto. Tak przygotowane danie możemy serwować.