Historia

Piątek, September 5, 2014

NESTLÉ Professional - to firma oferująca kreatywne rozwiązania dla gastronomii i vendingu.
Nestlé Professional Customer Innovation Campus Building

Początki firmy sięgają roku 1867, kiedy to Henri Nestlé, opracował i wdrożył do produkcji pierwszą na świecie odżywkę dla niemowląt na bazie mleka. Początki działalności firmy prowadzone były w Szwajcarii, w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Rozwój Nestlé przebiegał dwutorowo: wewnętrznie poprzez m.in.: wprowadzanie nowych wyrobów oraz zewnętrznie – przejęcia i fuzje firm. Do grupy wyrobów bazujących na mleku i odżywek dla niemowląt dołączyły z czasem czekolada i wyroby cukiernicze, kawa, produkty kulinarne, mrożonki, napoje, produkty dla gastronomii i żywność dla zwierząt domowych.

Ekspansja międzynarodowa Nestlé rozpoczęła się już w XIX wieku i była kontynuowana. W 1938 r. Max Morgenthaler wynalazł pierwszą kawę rozpuszczalną na świecie i opatentował ją na zlecenie Nestlé. Pierwsze małe brązowe puszki kawy NESCAFÉ trafiły do klientów dokładnie w piątek 1 kwietnia 1938 roku.

Po II wojnie światowej, w 1947 roku, nastąpiła fuzja z Nestlé Alimentana Co S.A., i w portfolio Nestlé pojawiła się marka MAGGI. Przełomowym dla Nestlé był rok 1977 – kiedy to zaczęła ona funkcjonować pod nową nazwą obowiązującą do dziś – Nestlé S.A. Na początku lat 90’ powstała spółka joint – venture Nestlé S.A. i General Mills Inc. pod nazwą Cereal Partners Worldwide. Zajmuje się ona produkcją i dystrybucją płatków śniadaniowych,i jest drugim co do wielkości producentem płatków śniadaniowych na świecie.

W 2001 roku Nestlé S.A. zakupiło światowego producenta karmy dla zwierząt – Ralston Purina; nowa organizacja po połączeniu z należącym do Nestlé biznesem North American Friskies występuje pod nazwą Nestlé Purina PetCare Company. Ostatnia akwizycja miała miejsce w 2007 roku i dotyczyła zakupu od koncernu Novartis – marki GERBER. W ten sposób Nestlé umocniło swoją pozycję na światowym rynku odżywek dla niemowląt.

Firma Nestlé rozpoczęła działalność w Polsce w 1993 r. W swojej ofercie posiadała wówczas dwa produkty: kawę NESCAFE oraz napój czekoladowy NESQUIK.  Dzisiaj produkuje i sprzedaje produkty żywnościowe pod tak znanymi markami jak m.in. NESCAFÉ, Nestlé, GERBER czy WINIARY. Koncern posiada również udziały w firmach wytwarzających i dystrybuujących wodę mineralną (m.in. NAŁĘCZOWIANKA, PERRIER, VITTEL) oraz w przedsiębiorstwie Toruń-Pacific CPP, największym w kraju producencie płatków śniadaniowych.

Jedną z części biznesu jest dział Nestlé Professional, zajmujący się od 1998 r. szeroko rozumianym segmentem out-of-home, tj. kompleksową obsługą rynku żywienia poza domem dostarczając kreatywne rozwiązania dla gastronomii i vendingu. Jesteśmy jednym z liderów na rynku kawy i produktów spożywczych przeznaczonych do zbiorowego żywienia. Oferujemy swoim Partnerom produkty takich marek jak: CHEF, WINIARY, MAGGI, THOMY, NESTLÉ, NESCAFÉ, BUONDI.

Naszym celem jest również dostarczanie Partnerom biznesowym rozwiązań oraz informacji na temat trendów żywieniowych, które wspierają ich wzrost i rozwój.

 

Największe osiągnięcia Nestlé w Polsce w ostatnich 20 latach.