Fondy CHEF

Czwartek, November 10, 2016

Marka CHEF została stworzona, aby promować kreatywność Kucharzy. Produkty CHEF to bazy kulinarne dla każdej wysokiej klasy kuchni.

Ambicje Kucharzy są misją marki CHEF

Marka CHEF została stworzona, aby promować kreatywność Kucharzy. Produkty CHEF to bazy kulinarne będące niezbędnymi składnikami dla każdej wysokiej klasy kuchni oraz kucharzy, którzy mają wysokie aspiracje do tworzenia wyjątkowych dań. Taka odpowiedzialność sprawia, że marka CHEF niuestannie dąży do perfekcji tworząc bazy kulinarne, do których używane są najwyższej jakości surowce, pozwalające dostarczyć najbardziej autentyczne smaki i aromaty.

   

Opracowana 40 lat temu we Francji przez Kucharzy, marka CHEF jest bardzo mocno osadzona we francuskiej tradycji kulinarnej czerpiąc w pełni z jej dziedzictwa.

Stworzone przez Szefów Kuchni dla Szefów Kuchni

KONCENTRATY FONDÓW CHEF – to najbardziej wydajna grupa produktów pod marką CHEF. Charakterystyczny dla tych produktów jest fakt, że oprócz intensywnego smaku głównego składnika, wyczuwalne są również przyprawy. Pomimo pewnej zawartości soli, wciąż można je redukować, w celu przygotowania z nich sosów. Zastosowanie tych produktów, oprócz baz lub wzmocnienia smaku sosów, jest poszerzone również o wywary do zup, do duszenia mięsa i innych składników.

KONCENTRATY FONDÓW CHEF dostępne są wariantach:

- ze skorupiaków

- rybny

- mięsny

- drobiowy

FONDY W PAŚCIE CHEF – mają konsystencję lejącej się pasty. Przygotowanie sosów na bazie fondów CHEF daje efekty, do których dąży się przygotowując sosy od podstaw. Fondy w paście CHEF bardzo łatwo rozpuszczają się w wodzie, jak również w śmietance czy innych płynach. Połączone ze zeszkloną szalotką i zredukowane na winie, dają lepki, gęsty sos. Na zakończenie zgodnie ze sztuką kulinarną, wspaniałe będzie podbicie ich smaku dodatkiem masła.

FONDY W PAŚCIE CHEF dostępne są w czterech wariantach:

- drobiowy

- rybny

- cielęcy ciemny

- jagnięcy

Podstawy kreacji

Na bazie wywarów można przygotować szereg różnorodnych sosów, zup, używać do gotowania warzyw, kasz, ryżu itp.

- szczegółowo opracowane receptury fondów

- o autentycznym profilu smakowym

- ułatwiają gotowanie zapewniając stały efekt

- nie zawierają konserwantów

- nie zawierają glutaminianu sodu

- perfekcyjna konsystencja, kolor i smak

- wygodne, stabilne w skoncentrowanej formie minimalizującej powierzchnie przechowywania oraz wyzwania podczas transportu